Dijitalleşen dünya ile eğitimin en önemli konuları arasında yer alan kod okur-yazarlığı için yerli girişimcilerden yeni bir çözüm geldi. Hikâyeler aracılığıyla kod yazmayı öğreten Scode adındaki girişimin en dikkat çeken yanı ise liseliler tarafından kurulması.

YAZILIM yani kod okur-yazarlığı tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’nin de eğitim gündeminde yer alan konuların başında geliyor. Hatta artık dünyadaki birçok ülkede anaokulundan itibaren kod dersleri verilmeye başlandı. Son dönemde kod yazmayı kolaylaştıran birçok metot önem kazanıyor. Şimdi anlatacağımız ‘Scode’ adındaki girişim ise kod yazmayı hikâyelerle öğretiyor. Ancak Scode’un en ilginç yanı ise kurucuları. Liseden yeni mezun olan Kadir Can Kırkoyun, Barış Ceviz, Sabah Kemal Cansu ve liseye yeni başlayan Kaan Kırkoyun tarafından kurulan Scode, özellikle okulları hedefliyor. Scode fikrinin kendi yaşadığı problemden çıktığını belirten Kadir Can Kırkoyun, yazılım öğrenmeye ilk başladığında ‘çok zor’ olduğuna yönelik önyargıları olduğunu belirtti. Kırkoyun, “Zamanla bu ön yargılarım kırıldı ve programlamaya başladım. Ancak çok zaman kaybettirmişti. Çevremde de bu ön yargıyı gözlemledim ve nasıl çözebiliriz üzerine düşünmeye başladım.
Daha sonra Trakya Kalkınma Ajansı’nın düzenlediği ‘Yeni İşim Girişim’ programı ile Scode’u geliştirdiklerini dile getirdi.

8 ile 16 yaş arası çocukların eğlenceli bir şekilde hikayelerle programlama öğrenmesini amaçladıklarını anlatan Kırkoyun, Scode’u şu şekilde anlattı: “Yazılım öğrenimi sürecindeki motivasyon eksikliğine odaklandık. Ek olarak mevcut çözümler kodlama dersinde kullanılmaya uygun değil. Bu yüzden biz de modüler yapımız sayesinde öğretmenlerin platformu özelleştirerek Scode’u derste kullanmalarını sağlayacağız.” Rakiplerinin daha çok sürükle bırak ile algoritma eğitimi verdiklerinin altını çizen Kırkoyun, öğrencilerin veya çocukların kendi uygulamalarını yapmak istediklerinde bu eğitimin yetersiz kaldığını ileri sürdü. Kırkoyun, “Bu nedenle biz hem algoritma hem de programlama dili eğitimi sağlayarak çocukların öğrendikleri ile editör üzerinden kendi uygulamalarını geliştirmelerini
istiyoruz” dedi.

Şu anda herhangi bir iş modeli olmadığını ve sosyal bir girişim olduklarını anlatan Kırkoyun, “Doğrudan kullanıcıya eğitimi ücretli sunmayı planlamıyoruz. Özel eğitim kurumlarına öğrencilerinin eğitim sürecini rapor olarak sunuyoruz. Bunun üzerinden gelir elde ediyoruz. Ek olarak ilerleyen dönemde temel-orta seviye eğitimleri ücretsiz verip ileri seviye eğitimleri ücretli sunmayı planlıyoruz” diye konuştu.

YATIRIM SÜRECİNDE

Kırkoyun, gelecekteki planlarını şu şekilde aktardı: “Şu anda yatırım sürecindeyiz. Temmuz ayında sonuçlanmasını öngörüyoruz. Bütün odak noktamızı Scode’da toplayıp, maddi açıdan dışa bağımlı olmamak istiyoruz. Yani başka bir yerde çalışmak yerine Scode’un üzerinde çalışmak istiyoruz. Biz Türkiye’de üretici bir potansiyelin olduğunu düşünüyoruz ve hiçbir şekilde bu konuda çalışmaktan geri durmayı planlamıyoruz. Başta ülkemizde olmak üzere kodlama konusunda globalde de önerilen bir çözüm olmak, kodlama derslerinde kullanılmak üzerine çalışıyoruz.”